Sıkça Sorulan Sorular

CubeBOX'un kurulumu ne kadar sürer ve kurulumun güvenli bir şekilde tamamlandığı nasıl anlaşılır?
CubeBOX'un kurulumu, genellikle yarım günden daha kısa bir sürede tamamlanır. Müşterilerin eğitimi de yarım saatten daha kısa sürmektedir. Kurulum işlemi sertifikalı mühendisler tarafından gerçekleştirilir ve kurulumun mükemmel olduğu ve en yüksek güvenlik yönetmeliklerine uygun olduğu garanti edilir.
CubeBOX'un diğer robot rakiplere karşı avantajları nelerdir?

CubeBOX, CNC makine otomasyonu için robotik bir sistemdir. CNC robotu, herhangi bir yeni veya mevcut CNC torna veya freze makinesine bağlanabilir ve kolayca bir makineden diğerine taşınabilir. CNC makine markaları için tamamen tak ve çalıştır çözümüdür.

  • İş değişiklikleri ve kurulumu 5 dakikadan daha az sürer.
  • Kullanıcı dostu bir sistemdir, deneyimli bir operatöre ihtiyaç duyulmaz.
  • Taşınabilir bir yapıya sahiptir ve kolaylıkla bir CNC makinesinden diğerine taşınabilir.
  • Yüksek güvenilirlik ve tekrarlanabilirlik teknolojisi ve işlemi sunar.
  • Robotik konusunda deneyim gerekli değildir.
  • Makine hizmeti işinin neredeyse %80'ine uygun olan yeni bir moda eğilim sistemidir.
  • Kütle üretimi yaptığımız için fiyatlarımız oldukça rekabetçi ve teslimat sürelerimiz çok kısa ve hızlıdır.

Yazılımımız olan RoboCAM, robot programlama gereksinimini ortadan kaldırır. 24 saat ve 7 gün boyunca çalışır, hatalı ürün yoktur, verimlilik oranı çok daha yüksektir (%35'ten %97'ye kadar artış sağlanmıştır) ve OEE %90'ın üzerindedir.

Çoklu Gripper Ünitelerine İhtiyacım Var mı?

Çoğu durumda (%80), birden fazla gripper ünitesine ihtiyaç duymak gerekli değildir. Gripper'ları optimum çalışma aralıklarına göre seçtiğimiz için, evrensel ara çeneler kullanarak aralığı maksimize etmek mümkündür.

Ancak, geniş boyut aralığına sahip yuvarlak veya dikdörtgen iş parçaları gibi durumlarda, takım değiştirme sistemimizle birden fazla robot gripper stoklayabiliriz. Bu sayede yükleme robotunun gripleri değiştirebilmesi, silindir veya kare nesneler olsun veya benzersiz bir şekle sahip olsun, ürünlerin farklı boyutlara sahip olması durumunda bile otomatik olarak yüklenmesini sağlar. Farklı tiplerdeki griplerin kullanımı ile birçok ürün tipi ele alınabilir. Dolayısıyla, otomatik takım değiştirme sistemi sayesinde ikinci bir ürüne otomatik olarak geçmek mümkündür.


Ayrıca, bu konuda daha detaylı bilgi için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz ;

CubeBOX nerede üretiliyor?

1981 yılında CNC satışı, kiralama, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve işleme endüstrisinde sektörel eğitim gibi kapsamlı faaliyetler yürüten Türkiye'nin lideri ve Avrupa'nın ikinci büyük markası olan TEZMAKSAN MAKINA, 2009 yılında TEZMAKSAN ROBOT TEKNOLOJİLERİ kurdu. TEZMAKSAN Robot Teknolojileri, Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'nde 53 dönümlük arazi üzerine kurulu yeni fabrikasını 15 milyon Euro yatırım ve 3,5 milyon dolarlık fabrika inşaat maliyetiyle devreye almayı planlamaktadır. Bu yeni fabrika, henüz üretilmemiş CNC modellerinin üretim ve Ar-Ge çalışmalarını hızlandıracaktır.

Sistem, gece boyunca insansız çalıştırılabilmesi için ne gereklidir?
CubeBOX normal (gündüz) vardiyalarında yüklemeleri tekrarlamaya yetecek bir yükleme sistemidir. Ancak, gece veya hafta sonu üretimine devam etmek istiyorsanız iş parçalarınızın daha uzun bir çevrim süresine sahip olması gerekir. Ayrıca, sistemi uzaktan izlemek ve kontrol etmek için uygun bir yazılıma, internet bağlantısına ve uygun güvenlik önlemlerine sahip olmanız da gereklidir.
CubeBOX, herhangi bir CNC makinesine bağlanabilir mi?

CubeBOX; Dikey İşleme Merkezleri, CNC Tornaları, presler gibi geniş bir CNC makine yelpazesine bağlanabilir. Ayrıca Soul modelimiz, özellikle Yatay İşleme Merkezleri için tasarlanmıştır.Cubebox ürünleri ve hizmetleri, tornalar, freze tezgahları ve diğer tüm CNC makine markaları için uygun şekilde tasarlanmıştır.

Hangi CubeBOX modelinin sizin için en uygun olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?

Müşterilerin şekil, boyut, ağırlık, çevrim süresi ve işlemlerine göre farklı sistem türleri sunuyoruz. CubeBOX Blues, Soul ve Vision (kamera ile donatılmış) gibi farklı modellerimiz mevcut. Ayrıca, sınırsız sayıda makine ile çalışabilen Slider sistemi de lineer veya paralel makineler düzeninde bulunmaktadır. Yakında piyasaya sürülecek olan Pallet Pools sistemlerini de geliştiriyoruz.

There are three main models: Üç ana modelimiz bulunuyor: CubeBOX Blues, 4 alt modeliyle birlikte, tüm şekil, boyut ve iş parçaları için tasarlanmıştır. Tornalar ve işleme merkezleri ile kullanılabilir, küçük ve orta hacimli üretim için uygundur.CubeBOX Soul, 3 alt modeliyle birlikte, ağır döküm gövdeleri ve yüzey formları eşit olmayan malzemelerin bulunduğu döküm endüstrisi için idealdir.

Geniş boyut aralığına sahip benzer ürünler için tasarlanmış olan CubeBOX Vision, 3 alt modeliyle birlikte gelir, örneğin kalıpçılık endüstrisi gibi. Detaylı özellikler ve kapasiteler teknik şartnamelerde bulunabilir.

Robot kol satın almak ve programlamak ile CubeBOX arasındaki farklar nelerdir? Neden CubeBOX benim için daha iyi bir çözümdür?

Robot kol programlamak oldukça karmaşık bir işlemdir ve özel robot programlama bilgisi gerektirir. Eğer uzun yıllar boyunca tek bir iş parçası için kullanacak olursanız, kendi özel programınızı oluşturmak bir seçenek olabilir. Ancak, aynı zamanda kendi robot operatörlerinizi eğitmek için harici uzmanlar tutmanız gerekebilir. Ayrıca, birçok iş değişikliği varsa, robot kolun programlanması çok zaman alıcı ve karmaşık olabilir, bu nedenle ideal bir çözüm olmayabilir.

RoboCAM ,CubeBOX sistemlerini kontrol etmek için kendi geliştirdiğimiz yazılımdır. Temel avantajı kullanım kolaylığıdır. Operatör, robot programlama bilgisi gerektirmeden çok kısa bir sürede yeni parçaları uygulayabilir. Kullanıcı, sadece parçanın boyutlarını, gripper tipini seçer, inlay'in CAD çizimini yükler ve son olarak iş parçalarının alınma ve bırakma mesafelerini seçer. Yazılımımız geri kalanını hesaplar ve robotu yönlendirir. Son olarak, sadece "başlat" düğmesine basarak Cubebox işine başlayabilirsiniz. Sistemi kullanırken robot kumandasına gerek yoktur, sadece iş parçasının 2D CAD verilerini, gripper ve inlay'ın transfer edilmesi yeterlidir, ardından RoboCAM saniyeler içinde robot programını oluşturur. Monitör dokunmatik ekranıyla çok kolay değişiklik yapabilirsiniz. Robot referanslama ve noktaların öğretilmesi RoboCAM ile otomatik olarak sadece birkaç saniye içinde yapılırken, diğer yöntemlerde yarım saat kadar zaman alabilir. Özetle, Robot kol programlamak birçok durumda zaman alıcı ve karmaşık bir iş olabilirken, CubeBOX'un kullanımı kolay ve hızlı bir çözüm sunması nedeniyle tercih edilebilir.

CubeBOX sistemine birden fazla makineyi besleyebilir miyiz?

Birden fazla makineye CubeBOX Robotik Otomasyon Sistemleri ile besleme yapabiliyoruz. Metal endüstrisi sektöründe bir müşteri için birden fazla makineye besleme uygulaması videosunu izleyebilirsiniz;


Makinalar lineer olarak kurulu ise "Slider Sistemleri" kullanıyoruz. Avrupa'daki birçok otomotiv şirketi için üretim yapan müşterimiz, Tezmaksan'ın CubeBOX Blues Dr Max modeliyle 6 metrelik bir slider ile 3 adet Brother Speedio MX serisi 5 eksenli işleme merkezine özel bir parça beslemektedir. Bu şekilde, 3 ayrı makinede 2 operasyonla işlenen parçanın işleme süresi 12 dakikadan 7 dakikaya indirilmiş ve büyük kapasiteli CubeBOX Dr Max ünitesi sayesinde 7 saatlik bir vardiya boyunca insan müdahalesi olmadan üretim sağlanmıştır.


"Slider Sistemleri"nin detaylı proje resimlerini görebilirsiniz.

Benim 165 kg ağırlığında bir iş parçam var. Bu projeyi yapabilir mi?

Evet, robot kolunun menzili 2655 mm'dir ve maksimum taşıma kapasitesi 165 kg'dır. Bu özellikleri sayesinde büyük ve ağır iş parçalarını rahatlıkla taşıyabilir ve işleyebiliriz.
Konuyla ilgili detaylı bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

ROBOCAM Nasıl kullanılır

Sadece 5 Hızlı Adım Var:

Fanuc pendant kullanacak mıyım?
Hayır, RoboCAM sayesinde programı dokunmatik ekrandan değiştirebilirsiniz, kullanması için pendant bilmek zorunda olan bir operatöre ihtiyacınız yoktur.
CubeBOX'u CNC makinesine nasıl bağlayabiliriz?