Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu

Haber Tarihi: 02.08.2022

YILDIRIM ROTİL: ROBOTLU OTOMASYON SİSTEMİYLE

Yıldırım Rotil Genel Müdürü Kazım Yıldırım, robotlu otomasyon sistemiyle yapılan üretimle ilgili “İnsan gücünden tasarruf ve üretimde artış oldu. Hata oranı daha az seviyelere düştü. Eş zamanlı olarak ürettiğimiz ürün sayısı ve maliyet bakımından avantaj sağladı” dedi.

Firmalarını “İstanbul İkitelli Organize Sanayi bölgesinde yer alan, son teknoloji makine parkurlarına sahip, ürettiği ürünlerin kalitesinden asla taviz vermeyen süspansiyon parçaları üretim tesisi” olarak tanımlayan Yıldırım Rotil ve Otomotiv San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kazım Yıldırım, “40 yıldır sektörde varlık gösteriyoruz. Binek ve hafif ticari araçların süspansiyon parçalarını üretiyoruz. Rotil, rotbaşı, Z rot ve rotmili olan ürün grubumuzda 6 bin 500 çeşit ürünle hizmet veriyoruz” dedi.

22 YILLIK İŞ BİRLİĞİ

Tezmaksan ile 2000 yılında başlayan iş birlikleri ve günümüz süreci hakkında da konuşan Kazım Yıldırım, “Tezmaksan ile iş birliğimiz 22 yıl önce fuar zamanı tanışmamızla başladı ve günümüzde de devam ediyor. Gerek satış gerekse servis ağı olarak Tezmaksan ile olan iş birliğimizden oldukça memnunuz” dedi.

“TEZMAKSAN’DAN BEKLENTİM BÜYÜK”

Tezmaksan’ın robot yatırımları hakkında “Sektörümüzü baz alırsak Tezmaksan’ın yaptığı robot yatırımlarını oldukça başarılı görüyorum. Bu konuda daha da yenilikçi olacağına yönelik beklentim büyük” diyen Yıldırım, son sorularımızı ise şöyle yanıtladı:


Sizce içinde bulunduğunuz endüstri robotlu otomasyondan yeterli seviyede faydalanıyor mu? Daha fazla faydalanması için önerileriniz var mı? Yeterli seviyede faydalanıyor diyemem. Sektörümüz yaptığımız üretimlerde tüm yeniliklere açık olsa da belli başlı hızlı giden ürünlerin robotla üretimine geçebilirse daha çok tercih edilir. Çünkü günümüzde üretim yapan birçok firmanın personel sıkıntısı mevcut. Kaldı ki ilerisi için öngörüm bu sıkıntıyı daha da fazla hissedeceğiz. Bu sebeple insan gücünü ne kadar aza indirebilirsek robotlarla yapılacak üretim de o kadar yararımıza olur.


Markanız robotlu otomasyona geçtikten sonra maliyetlerde azalma, insan gücünden tasarruf ve üretimde bir artış oldu mu? Robotla yapılan üretimde öncelikli olarak tabii ki insan gücünden tasarruf ve üretimde artış oldu. Hata oranı daha az seviyelere düştü. Eş zamanlı olarak ürettiğimiz ürün sayısı ve maliyet bakımından avantaj sağladı