Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu
Anasayfa arrow Haberler ve Yayınlar arrow Basında Biz Detay

Tezmaksan'ın Sivas'taki Yeni Robotik Tesisi Faaliyete Geçti

Tezmaksan, Sivas'ta Endüstri 4.0 uyumlu, yüzde 80 otomasyon sisteminde endüstriyel robotlarla üretim yapacak yeni tesisini açtı.

Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Tezmaksan'ın Hacı Mustafa Aydoğdu Üretim Merkezi, altı aylık deneme sürecinin ardından resmen üretime başladı. Tesiste, robotlar tarafından yılda 300 CubeBOX üretimi gerçekleştirilecek. Toplamda 16 kişinin istihdam edildiği tesiste, standart işlerin endüstriyel robotlar ile lojistik malzeme akışı ise otonom mobil robotlarla (AVR) yapılacak. Tesis, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve çevresel sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak doğa dostu bir mimariyle inşa edildi ve Sivas için hem öncü olacak hem de yeni fırsatlar yaratacak.

Tezmaksan Grup CEO'su Hakan Aydoğdu, açılış töreninde yaptığı değerlendirmede, talaşlı imalat sanayinin Türkiye'deki öncü şirketlerinden biri olduklarını ifade etti. Aydoğdu, "Fabrikamızda şu ana kadar 15 milyon euro yatırım, 2.5 milyon euro da inşa bedeline ulaştık. 14 bin 450 metrekare alanda üretim yaparken, 20 bin metrekarelik alanın ise inşası devam ediyor. Sonraki yıllar için büyüme proje alanımız ise 19 bin 300 metrekareden oluşuyor. Yeni dönemde savunma ve uzay sanayisine yöneleceğiz. İnşası devam eden tesisimizde bu alanda üretim yapabiliriz. Ayrıca büyüme kapsamında Çinli ve Güney Koreli firmalarla da iş birliği yapmayı planlıyoruz," dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır, Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu ve protokol katılımı ile üretime açılan fabrikanın açılış töreninde konuşan Bakan Kaçır, "Son 22 yılda yatırım teşvik sistemimizle endüstriyel robot görüşmelerimiz var. Bakarsınız önümüzdeki dönemde Sivas'ta onlardan biri veya her ikisi ile birlikte çalışırız," dedi.

Aydoğdu, yüksek teknolojili katma değerli ürünlere odaklandıklarını belirterek, 38 ülkede bayiliklerinin bulunduğunu, yakın zamanda bu sayıya dört ülke daha ekleyeceklerini açıkladı. "Amsterdam'da şirket kurduk ve buradan bölgedeki bayi organizasyonunu yöneteceğiz. Almanya'da ise servis hattı kuracağız," dedi. Aydoğdu, "Esas hedefimiz ise ABD pazarı. Şu an ABD bizden 10 ünite alıyor. Seneye bunu 200 üniteye çıkarmayı hedefliyoruz. ABD pazarı bizim için çok önemli, onun ardından Meksika var ama bu henüz plan aşamasında. 2030'da 100 milyon dolar ihracat planlıyoruz," dedi.

Türkiye'de ilk defa Sivas'ta üretimi gerçekleştirilecek 8 eksenli tornalama merkezinden yeni nesil CNC modellerine kadar geniş bir segmentte ürün gamının imal edileceği tesisin önemine değinen Bakan Kaçır, "Açılışını gerçekleştirdiğimiz Sivas fabrikası ile birlikte, 2030 yılına kadar en az 100 milyon dolarlık bir ihracat bekliyoruz," diye konuştu.

Aydoğdu ayrıca, nitelikli çalışanlarını da yabancı ülkelere transfer etmeye başladıklarını belirterek, "Türkiye'de değil birçok ülkede sektörümüzde nitelikli çalışan sorunu yaşanıyor. Bunun için 10 yıl önce Tezmaksan Akademiyi kurduk. Çalışmalarımız sonucunda nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Çalışanlarımız artık yurt dışından da talep görüyor. Biri İspanya, biri Almanya olmak üzere iki çalışanımızı yurt dışına gönderdik," dedi.

date 10.06.2024
Basında Biz