Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu

Haber Tarihi: 01.06.2021

Tezmaksan Robot Ve Otomasyon Yatırımını Hızlandırdı

Türkiye'nin ve imalat sanayinin teknoloji partneri Tezmaksan, robot ve otomasyona yönelik yatırımlarının kapsamını yeni kurduğu şirketle genişletti. 2 milyon Euro yatırım sermayesi ile kurulan Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon adlı şirket Hadımköy'de 3 bin metrekarelik yeni binasında faaliyete geçti.


Son dönemde geliştirdiği yerli ve milli robotlu otomasyon sistemi Cubebox, robot kontrol ünitesi ROBOCAM, üretimi uzaktan izleme ve verimlilik raporlama yazılımı Kapasitematik ile dikkatleri üzerine çeken Türkiye'nin teknoloji partneri Tezmaksan, bu alandaki yatırımlarına hız verdi. Şirket, robot, otomasyon ve dijital çözümlere yönelik hizmetlerini Hadımköy'de açtığı 3 bin metrekarelik yeni binasına taşırken, bu taraftaki çalışmalarını Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketi çatısı altında topladı.

TALEP ARTTI, ŞİRKET KURULDU

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, yatırım yapmanın zorlaştığı bir dönemden geçilmesine rağmen, robotlu otomasyon çözümlerine gösterilen talepte 4 katlık bir artış olduğuna dikkat çekti. Tezmaksan Makine'nin robot otomasyon bölümünde yaşanan bu talep artışı karşısında çok daha büyük bir üretim alanına ihtiyaç doğduğunu vurgulayan Aydoğdu, "Robot ve otomasyona yönelik bütün çalışmalarımızı Türkiye'ye ve imalat sanayisine daha fazla destek olmak adına Tezmaksan Robot Teknolojileri ve Otomasyon şirketi çatısı altına topladık. Aldığımız yoğun siparişlerle önümüzdeki 4 ayın çalışma takvimini doldurduk" dedi.

SİVAS VE KONYA'DA YATIRIM

2 milyon Euro yatırım sermayesi ile kurulan şirketin 5 yıllık stratejisi içinde Konya ve Sivas'a birer üretim tesisi açmak bulunuyor.

AKILLI FABRİKANIN ÜÇ ASI HATAYA GEÇİT YOK

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, son olarak geliştirdikleri Cubebox, ROBOCAM ve Kapasitematik hakkında şu bilgileri paylaştı: "Yerli ve milli robotlu otomasyon sistemi olarak geliştirdiğimiz Cubebox, verimliliği artırdığı gibi hatalı duruşa ve hataya da izin vermiyor. Fabrikanın insansız çalışması gereken süreçlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

REKABETÇİLİĞİ ARTIRDI

Türkiye kontrol ünitesi üretmediği için küresel piyasada ürünlerimizin rekabetçiliği, ne yazık ki istenen seviyede değildi. Biz bu açığı kapatmak için robotları kontrol edebilme yeteneğine sahip yazılımın kapsamını genişlettik ve ROBOCAM böylelikle doğdu. Artık bütün robotlu makinelerde kontrol ünitesi olarak çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

ÜRETİM VERİMLİLİĞİ

Kapasitematik ise üretimde verimliliği artırmak ve arızaları önceden saptayarak müdahale edebilmek amacıyla geliştirdiğimiz bir uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi. Dünyanın öbür ucunda da olsa fabrikadaki üretim sürecinin takibini, yeniden düzenlenmesini ve daha verimli bir hale getirilmesini sağlıyor.