Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu

Haber Tarihi: 12.05.2022

Sivaslı Robotların Hedefi Avrupa

Sivaslı robotların hedefi Avrupa Sivas'ta yüksek teknoloji yatırımının temelini atan Tezmaksan, robotlu otomasyon sistemlerini Avrupa'ya ihraç edecek, bölgedeki nitelikli iş gücünün göçünü önleyecek.


Tezmaksan, Sivas'ta robotlu otomasyon sistemleri ve CNC tezgah üreteceği fabrikanın temelini attı. Bu yıl sonunda Sivas Nuri Demirağ OSB'de faaliyete geçecek olan fabrika, üreteceği ürünleri yurt içi pazara sunmanın yanı sıra ihraç da edecek. Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, "Çin'den gelip Avrupa'ya uzanan demiryolu hattı fabrikanın içinden geçecek. Böylece fabrikadan çıkacak ürünler direkt ihraç pazarlara ulaşacak" dedi. Memleketleri Sivas'a yatırım yapmayı uzun zamandır planladıklarını, Marmara Bölgesi'nin deprem riski taşımasının ve Nuri Demirağ OSB'nin yatırım teşvikleri açısından cazibe bölgesi ilan edilmesinin bu planları hızlandırdığını anlatan Hakan Aydoğdu şu bilgileri verdi: "OSB'de bize 53 dönüm arazi tahsis edildi. Buraya 5 yılda toplam 15 milyon euro'luk yatırım yapacağız. 10 bin metrekarelik ilk etabın inşaatı 30 milyon TL'ye mal olacak. Bu fabrikamızda, Türkiye'de yapılmayan CNC modellerinin üretimini ve Ar-Ge de yapacağız. Karanlık fabrika özelliğiyle de üretim sürecini sıfır insan müdahalesi ile gerçekleştireceğiz. Başlangıçta tümü mühendis 70 kişiyi istihdam edeceğiz. Uzun dönemde bu sayıyı 150'ye çıkaracağız. Sivas'a ilk etapta 10 milyon euro ihracat getirişi sağlamayı amaçlıyoruz."


Yatırımın kendi kendisini 5 yılda ödeyeceğini belirten Aydoğdu şöyle devam etti; "2030'da sıfır karbonlu üretimi öngören Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum sürecinde sanayinin mottosu 'ölçemediğini yönetemezsin'. Bizim 5G uyumlu, yerli ve milli ürünlerimiz de gerçek zamanlı anlık raporlama ve uzaktan takip özellikleriyle bu ihtiyaca cevap veriyor. 8 yıl içinde bizim sektörümüz patlayacak ve yüzde 90 ihracata çalışır hale geleceğiz."

Gençlere Yeni Sanayi

Sivas'ta kuracakları fabrikada istihdam konusunda Cumhuriyet Üniversitesi ile iş birliği yaptıklarını kaydeden Aydoğdu, "Gençler artık makine yağma bulaşmadan, bilgisayar, tablet başında, 'yeni sanayide' çalışmak istiyor. Biz onlara bu imkanı sağlayacağız. Böylece bu nitelikli iş gücü, bölgede kalacak. Zaten artık Sivas'ın yaşam standardı İstanbul'dan daha yüksek" dedi.

40 Yıllık Ahde Vefa Yatırımı

Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu temel atma töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "40 sene evvel kurduğumuz Tezmaksan, bugün sektöründe Türkiye'de birinci, Avrupa'da ikinci büyük şirket. Biz yola Sivas'tan çıkmıştık ve 40 yıl sonra yatırım yapmak üzere yine Sivas'a geldik. Benim gibi eski toprakların dirayetine ve inadına, genç nesillerin enerjisi ve kuvveti eklenince hayalimiz nihayete erdi."

Sanayiciye Cazip Davet

Cazibe bölgesi ilan edilen Nuri Demirağ OSB'de şimdiye kadar 50 firmaya yer tahsisi yapıldığını belirten Sivas Valisi Salih Ayhan şöyle konuştu: "16 firmayla da görüşmelerimiz devam ediyor. Burada nitelikli, yüksek teknolojili yatırımlara öncelik tanıyoruz. Bu alanda yatırım planlayan sanayicileri Sivas'a davet ediyoruz. Yapılacak yatırımlarla iki yıl içinde Sivas'ta işsizliği gündemden düşüreceğiz."