Tezmaksan Robot ve Otomasyon Teknolojileri » Robot Entegrasyonu

Haber Tarihi: 01.07.2021

Tezmaksan'dan Yerli Ve Milli Üretim: Cubebox

Türk sanayisinin küresel çaptaki rekabetçi gücünü arttıracak bir çok ürün de imzası bulunan Tezmaksan ile robotlu üretime yerli ve milli dokunuş: Cubebox


Dünya genelinde sanayi alanındaki dinamiklerin değişmesine paralel olarak üretimde söz sahibi olmak adına çalışmalarını yoğunlaştıran Tezmaksan, Türkiye'nin ihtiyacı olan konular özelinde projeler geliştirmeye devam ediyor. Trendleri yakından takip ederek CNC satış, kiralama, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve sektörel eğitim gibi birçok alanda faaliyetler yürüten Tezmaksan, sanayisinin büyümesini sürdürülebilir kılmak için robotlu otomasyon ve dijitalleşme konularını gündeminin ilk sırasında tutuyor. 2007 yılında temellerini attıkları dijitalleşme sürecinin karşılığını özellikle pandemi dönemiyle birlikte aldıklarını belirten Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, "Türk sanayisi Endüstri 4.0'ı temel alarak Ar-Ge ve inovasyona odaklandı. Tezmaksan olarak bu süreçle birlikte talaşlı imalat sektörüne teknoloji üreten bir firma haline geldik. İşletmelerin dijital çağa daha hızlı adapte olabilmesine katkı sunacak ürünler geliştiriyoruz. Yerli ve milli robotlu otomasyon sistemimiz Cubebox da bu yatırımlarımızın bir örneği. Cubebox ile işletmelerin maliyet ve zamandan tasarruf etmelerini sağlıyoruz" diye konuştu.

BİR GÜN İÇERİSİNDE KURULUP ÜRETİME ADAPTE OLABİLİYOR

Ar-Ge ve inovasyon harikası olarak adlandırılan Cubebox'm akıllı fabrikalarda makineoperatör iş birliğini üst düzeye çıkararak üretim hızını artırdığının bilgisini veren Aydoğdu, "İşletmelere 24 saat operatörsüz ve hatasız çalışabilir bir sistem sunan Cubebox, özellikle gece vardiyalarında yüzde 50 verimlilik sağlıyor. Cubebox'm standart yapısı tüm CNC tezgahlarla uyumlu biçimde çalışabilirken, şirketlere özel robot sistemlerinden yüzde 20 daha uygun fiyata geliyor ve sadece bir günde kurulup devreye alınabiliyor. Ayrıca bu sistem ile robot programlama bilgisine ihtiyaç duymadan parça değişimi de yapılabiliyor" dedi.

ÇALIŞMA ŞEKİLLERİMİZİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

Günümüz şirketlerinin inovasyon ve robotlu üretime odaklandığını vurgulayan Aydoğdu, özellikle otomotiv, elektronik, savunma sanayi, medikal, havacılık gibi rekabetin yoğun olduğu stratejik sektörlerde robotlu otomasyon yatırımlarının arttığına dikkat çekti. Aydoğdu, şöyle devam etti; "Değişen iş yapış şekillerinin yoğunlaştığı bir dünyada üretim sektörünün geleceği de farklı bir yöne doğru evriliyor. Bu noktada rekabet gücümüzü arttırmak ve pazardaki yerimizi kaybetmemek için çalışma şekillerimizi değiştirmek zorundayız. Talaşlı imalat özelinde değerlendirdiğimizde dünyada her 10 bin çalışana 113 robot düşüyor. Ülkemizde ise bu oran 30 bandında seyrediyor. Dolayısıyla penetrayonu arttırmak adına bir fırsat var. Pandemi de bunu gözler önüne serdi. Uzaktan çalışma modelinin yaygınlaştığı ve üretim tesislerinin durma noktasına geldiği bir dönem yaşadık. Gelişmiş ülkelerdeki dev üreticiler faaliyetlerine ara verince bir çok proje Türkiye'ye kaydı. Bu faktörler de robotlu otomasyonun önemini bize gösterdi."

RİSKLİ VE TEKRAR GEREKTİREN ÇALIŞMALAR ROBOTLARA GEÇİYOR

Türkiye'de rekabetçi yapının korunabilmesi ve ihracatın daha yüksek seviyelere gelebilmesi için otomasyon, yapay zeka, veri analizi gibi kavramları üretim tesislerine hızla entegre edilmesi gerektiğini aktaran Aydoğdu, "Riskli ve tekrar gerektiren çalışmaların insandan robotlara geçtiğini görüyoruz. Üreticilerimizin bu tabloyu sağlıklı biçimde analiz etmesi bizim için çok önemli. Bu noktada ana sanayi robotlu otomasyonun farkında ve global rekabetten geri kalmamak için halihazırda bu yatırımları yapıyordu. KOBİ'lerimizin de hızlıca bu rekabete uyum sağlayabilmesi gerekiyor. Tezmaksan olarak bu bilinçten hareketle yenilikçi ürünler geliştiriyor, sektörlerin dijital dünyadaki yerini sağlamlaştırmalarına yardımcı oluyoruz. Bu geleceğe hazırız, bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz" şeklinde konuştu.